Головна
Консультація
Як це працює
Послуги, ціни
Оплата
Корисне
Наші відповіді
Статті
Відгуки
 
 

КРАДІЖКА: ОЗНАКИ, ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ, ПОКАРАННЯ В УКРАЇНІ


      24.06.2015

Згідно з офіційною статистикою крадіжка є найбільш поширеним злочином в Україні. Крадіжка грошей, велосипеду, продуктів в супермаркеті, одягу в магазині, речей з автомобіля – все це відбувається щоденно. Що ж таке крадіжка з точки зору права і яке покарання для злочинця тягне за собою її вчинення? Українським законодавством передбачена як адміністративна, так і кримінальна відповідальність за вказані протиправні дії.

Кримінальна відповідальність за крадіжку

Юридичне визначення крадіжки передбачено в статті 185 Кримінального кодексу України (далі – КК України), згідно з якою це «таємне викрадення чужого майна». Викрадення завжди полягає в активній поведінці винної особи, спрямованій на незаконне та безоплатне вилучення чужого майна поза волею власника.

Ключовою ознакою цього злочину є саме його таємний характер. Відкрите викрадення чужого майна кваліфікується не як крадіжка, а як грабіж і за його вчинення передбачено більш сувору відповідальність іншою статтею КК України.

Зловмисник під час здійснення крадіжки вважає, що діє таємно і непомітно для інших осіб. Визначальним в цьому разі є саме умисел зловмисника, тобто його відношенні до своїх дій та його розуміння обставин правопорушення. Якщо зловмисник вважає, що діє таємно, а насправді – його дії помітила інша особа, правопорушник все одно вчиняє саме крадіжку, тобто таємне викрадення майна. Дане правило діє і навпаки: якщо зловмисник вважає, що діє відкрито і його діє не є прихованими від інших осіб, а насправді ніхто не помітив його протиправних дій, порушник буде нести відповідальність за відкрите викрадення чужого майна (грабіж), оскільки саме такий умисел він реалізовував.

Крім того, для розуміння які саме дії є крадіжкою, необхідно враховувати, що:

- якщо зловмисник заволодіває чужим майном у присутності потерпілого або сторонніх осіб, які проте не усвідомлюють факту викрадення майна (наприклад, у присутності малолітньої дитини, осіб, що перебувають у стані алкогольного сп’яніння або сплять), – такі дії також є крадіжкою;

- якщо зловмисник здійснює викрадення в присутності осіб, які усвідомлюють, що вчиняється крадіжка, але зловмисник впевнений в їх мовчазній згоді та невтручанні (наприклад, крадіжка на робочому місці у присутності інших працівників, які не перешкоджають), – такі дії також є крадіжкою;

- якщо ж зловмисник намагався здійснити крадіжку, але після виявлення його дій не відмовився від злочину і продовжив заволодівати майном, – такі дії відносяться вже до відкритих, тобто це грабіж або, в залежності від обставин події, розбій.

Предметом крадіжки може бути будь-яке майно, яке має певну вартість та є чужим для зловмисника (гроші, дорогоцінні метали, речі, цінні папери, право на майно та дії майнового характеру тощо).

Кримінальна відповідальність за крадіжку може наступати для осіб, які досягли 14-ти років на момент вчинення злочину.

Кваліфікуючими ознаками крадіжки, тобто обставинами, які впливають на кваліфікацію дій особи та тягнуть за собою більш суворе покарання, частинами 2 – 5 статті 185 КК України визначено:

- повторне вчинення;

- вчинення за попередньою змовою групою осіб;

- вчинення з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище;

- вчинення з завданням значної шкоди потерпілому (значна шкода визначається із врахуванням матеріального становища потерпілого в межах від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що станом на 2017 р. складає від 80 000 грн. до 200 000 грн.);

- вчинення крадіжки у великих розмірах (від 250 до 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що станом на 2017 р. складає від 200 000 грн. до 480 000 грн.);

- вчинення крадіжки в особливо великих розмірах (від 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що станом на 2017 р. складає 480 000 грн. та більше);

- вчинення організованою групою.

Законом передбачений широкий спектр видів та розмірів покарань за вчинення крадіжок в залежності від наявності чи відсутності зазначених вище кваліфікуючих ознак.

Наприклад, за «просту» крадіжку (за відсутності вказаних кваліфікуючих ознак) передбачено такі альтернативні покарання:

1) штраф в розмірі 50 – 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 грн. до 1700 грн.);

2) громадські роботи на строк від 80 до 240 годин;

3) виправні роботи на строк до 2 років;

4) арешт на строк від 1 до 6 місяців;

5) позбавленням волі на строк від 1 до 3 років.

Крадіжка, вчинена з  проникненням у житло, інше приміщення чи сховище, карається позбавленням волі вже на строк від 3 до 6 років.

За крадіжку, вчинену в особливо великих розмірах або організованою групою, законом встановлено покарання у виді позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна.

 Кримінальним кодексом України передбачені спеціальні статті за вчинення крадіжок певних видів майна. Для прикладу, окремим складами злочину є викрадення електричної або теплової енергії шляхом її самовільного використання (ст.188-1 КК України), викрадення вогнепальної зброї чи бойових припасів (ст. 262 КК України), викрадення документів, штампів чи печаток (ст. 357 КК України) і т.д.

Адміністративна відповідальність за крадіжку

Адміністративна відповідальність в Україні передбачена за дрібне викрадення чужого майна (ст.51 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КпАП України).

Іншими словами, головною відмінністю крадіжки, за яку передбачена адміністративна відповідальність, від кримінально караного таємного викрадення чужого майна – є вартість викраденого майна.

Якщо вартість майна, яке було викрадене, на момент вчинення правопорушення не перевищує 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (станом на 2017 рік - 160 грн.) – крадіжка вважається дрібною і тягне за собою адміністративну відповідальність. Викрадення майна, вартість якого більше зазначеного розміру, тягне за собою вже кримінальну відповідальність.

За дрібну крадіжку згідно зі ст. 51 КпАП України може бути призначене одне з таких стягнень:

1) штраф від 10 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 грн. – 510 грн.);

2) виправні роботи на строк до 1 місяця з відрахуванням 20% заробітку;

3) адміністративний арешт на строк від 5 до 10 діб.

У разі вчинення повторно протягом року дрібної крадіжки, за яку на особу вже накладалося адміністративне стягнення, до винної особи можуть бути застосовані більш суворі покарання, а саме одне з таких стягнень:

1) штраф від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 грн. – 850 грн.);

2) виправні роботи на строк від 1 до 2 місяців з відрахуванням 20% заробітку;

3) адміністративний арешт на строк від 10 до 15 діб.

Слід також мати на увазі, що відповідно до ст. 22 КпАП України при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення порушник може бути звільнений від адміністративної відповідальності з застосуванням лише усного зауваження. Цей механізм, як правило, застосовується до дій, які формально містять в собі ознаки правопорушення, проте через свою малозначність не свідчать про такий ступінь їх суспільної шкідливості, який потребує покарання. Наприклад, крадіжка коробки сірників формально також є правопорушенням, проте у зв’язку з малозначністю такого порушення – за відповідні дії доцільно звільняти особу від відповідальності та обмежуватися усним зауваженням.

 

Читайте також відповіді на запитання:

Грабіж чи крадіжка? У чому різниця?

Покарання неповнолітнього за крадіжку

За що можуть взяти під варту?

поділитися:

На нашому надаються юридичні онлайн консультації.

 

backінші статті

 

Rambler's Top100