Головна
Консультація
Як це працює
Послуги, ціни
Оплата
Корисне
Наші відповіді
Статті
Відгуки
 

ВИЛУЧЕННЯ ТА АРЕШТ МАЙНА ПІД ЧАС КРИМІНАЛЬНОГО ПРОВАДЖЕННЯ


      15.04.2015

      Конституція України гарантує кожному право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.
      Разом з цим, законом передбачені випадки, коли право власності особи може бути обмежено. Одні з найпоширеніших таких випадків передбачені кримінальним процесуальним законодавством.
      Отже, в яких випадках та за якою процедурою може бути вилучено майно під час розслідування кримінальної справи?
      Кримінальний процесуальний кодекс України передбачає кілька видів втручання в право власності особи на стадії розслідування: тимчасове вилучення майна, арешт майна, вилучення майна під час тимчасового доступу до речей та документів або під час обшуку. Основні положення законодавства в цій частині наступні.
      Тимчасове вилучення майна здійснюється під час затримання особи, обшуку чи огляду. Особливість цього заходу полягає в тому, що вилучене майно має бути в короткий строк арештоване судом за клопотанням слідчого чи прокурора або негайно повернуто якщо:
      - слідчий чи прокурор не подав до суду клопотання про арешт вилученого майна на наступний робочий день після його вилучення, або
      - суд не встиг постановити ухвалу про арешт вилученого майна протягом сімдесяти двох годин із моменту находження до суду клопотання про його арешт, або
      - прокурор визнав вилучення майна безпідставним або суд відмовив у арешті вилученого майна.
      Яке майно можна тимчасово вилучити?
      Тимчасово вилученим може бути майно у вигляді речей, документів, грошей тощо, якщо вони:
      1) підшукані, виготовлені, пристосовані чи використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та (або) зберегли на собі його сліди;
      2) призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення або винагороди за його вчинення;
      3) є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов’язаного з їх незаконним обігом;
      4) одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від них, а також майно, в яке їх було повністю або частково перетворено.
      Арешт майна застосовується судом за клопотанням слідчого чи прокурора, а в деяких випадках і потерпілого від злочину.У клопотанні може ставитися питання як про арешт майна, яке було тимчасово вилучено, так і майна, яке не вилучалося.
      Арешт може бути накладений як на майно, яке дозволено тимчасово вилучати (див. вище), так і на інше майно з метою забезпечення цивільного позову (тобто у випадку, коли в рамках провадження заявлено цивільний позов про відшкодування збитків чи судових витрат і є необхідність забезпечити відшкодування у разі задоволення судом такого позову), а також з метою забезпечення можливої конфіскації чи спеціальної конфіскації майна.
      Арешт накладається фактично на всі види майна: нерухоме і рухоме, майнові права інтелектуальної власності, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковому вигляді, цінні папери, корпоративні права.
      Окремий строк дії арешту майна не передбачений - він діє до прийняття рішення про його скасування або про визначені долі арештованого майна (конфіскації, повернення законному власнику тощо).
      Кримінальне процесуальне законодавство також передбачає тимчасовий доступ до речей і документів, під час якого можливе їх вилучення (виїмка). Цей захід, як і арешт майна, може бути застосований лише з дозволу суду (на підставі ухвали слідчого судді, прийнятої за клопотання сторони кримінального провадження (слідчого, прокурора, підозрюваного, захисника).
      Крім викладеного вище, майно може бути вилучено під час обшуку житла (іншого володіння особи), які здійснюються також виключно з дозволу суду. При цьому, в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку має бути прямо зазначений перелік речей та документів, для відшукання яких необхідно провести цю слідчу дію. Речі та документи, які не входять до такого переліку та не відносяться до заборонених (зброя, наркотичні засоби тощо), теж можуть бути вилучені, але вони отримують статус тимчасово вилученого майна і мають бути або арештовані за рішенням суду або повернуті особі.

 

      Є питання про вилучення майна під час розслідування? Необхідно скласти клопотання про скасування арешту майна, повернення тимчасово вилученого майна чи скаргу? Зробіть заявку на консультацію.

 

      backінші статті

 

Rambler's Top100