Головна
Консультація
Як це працює
Послуги, ціни
Оплата
Корисне
Наші відповіді
Статті
Відгуки
 
 

ЗАЯВА В МІЛІЦІЮ ЧИ ПРОКУРАТУРУ ПРО ЗЛОЧИН В УКРАЇНІ


      22.04.2015

      Коли виникає необхідність звернутися до міліції чи прокуратури з заявою про вчинення злочину постає питання як правильно це зробити. Ця процедура не є якоюсь особливо складною, проте людина, яка ніколи не стикалися з подібними питаннями, потребує підказки. Крім того, досить часто співробітники правоохоронних органів намагаються не допомогти заявникам, а навпаки – створити перешкоди для подання заяви чи навіть взагалі відмовити від цього.

Процедура подання заяви в міліцію чи прокуратуру

      Процедура подання заяви в міліцію чи інший правоохоронний орган фактично регулюється Кримінальним процесуальним кодексом України (далі – КПК) та деякими відомчими актами1.
      Ураховуючи, що КПК є законом і має вищу юридичну силу (тобто підзаконні нормативно-правові акти не можуть діяти в частині, що йому суперечать) доцільним є орієнтуватися перед усім на норми Кодексу.
      Згідно зі ст.214 КПК після подання особою заяви чи повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення (злочин) слідчий чи прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі – Реєстр) та розпочати розслідування.
      До Реєстру мають потрапляти відомості з усіх заяв, а також інформація про хід відповідних розслідувань. Саме досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Реєстру, який фіксується автоматично.
      Частина 4 ст.214 КПК прямо передбачає, що слідчий, прокурор чи інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов’язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення, при цьому відмова у їх прийнятті та реєстрації не допускається.
      Здавалося б, зазначені норми закону чітко й однозначно вказують на обов’язковість реєстрації всіх заяв, що подаються до міліції, прокуратури чи інших правоохоронних органів, та на автоматичність початку розслідування. Проте, на практиці, як завжди, з цим виникають складнощі.
      Якщо коротко підсумувати – процедура подання заяви в міліцію чи прокуратуру складається з написання заяви, її  подання та реєстрації в Реєстрі.
      Існує можливість звернення з заявою про злочин до міліції чи прокуратури поштою, проте в такому випадку необхідно бути готовим у випадку необхідності з’явитися до відповідного органу для підтвердження вашого авторства заяви.

Перешкоди в поданні заяви в міліцію чи прокуратуру

      Ймовірно з метою зниження власного навантаження правоохоронці часто намагаються відмовити у прийнятті заяви та не розпочинають розслідування: наприклад, не приймають заяву під приводом необхідності звернення до іншого органу чи до суду; переконують «не витрачати час на безперспективні процедури» та не подавати заяву; приймають заяву, проте не вносять відомості до Реєстру та не починають розслідування, а розглядають їй в порядку Закону України «Про звернення громадян».
      Як зазначалося вище, в міліції та прокуратурі не мають права відмовити у прийнятті заяви про злочин, в тому числі і у зв’язку з тим, що ви звернулися не в той відділ чи управління.
      Крім зазначених вище вимог закону приймати всі заяви, для слідчого та прокурора передбачені механізми роботи з заявами, які подані «не в той відділок», тобто з порушенням правил територіальної підслідності. Так, ст.218 КПК встановлює, що за загальним правилом розслідування здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення, проте, якщо із заяви стало відомо про обставини, які можуть свідчити про кримінальне правопорушення, розслідування якого не віднесене до компетенції слідчого, він проводить розслідування доти, доки прокурор не визначить іншу підслідність.
      Досить часто в міліції чи прокуратурі відмовляють у внесенні відомостей за заявою до Реєстру, мотивуючи це тим, що в заяві не міститься достатніх даних, які вказують на наявність складу злочину. Звичайно, це порушення закону, оскільки КПК не містить жодних випадків, коли можна не реєструвати заяву в Реєстрі, в тому числі випадки «неналежного обґрунтування», а перевірка наявності складу злочину має відбутися саме під час розслідування, а не на стадії прийняття заяви. 
      Щодо умовлянь правоохоронців не подавати заяву через те, що «такі злочини ніколи не розкриваються», «ви ж розумієте, що справа безперспективна» і т.д., звичайно їх потрібно ігнорувати і наполягати на реєстрації у відповідності до вимог законодавства. Очевидно, що перед зверненням в міліцію ви вже вирішили для себе питання такої необхідності, а все інше – робота правоохоронців, яку вони мають виконувати згідно з законом.
      Таким чином, зіткнувшись в міліції з правоохоронцем, який намагається уникнути реєстрації заяви про злочин, доцільним буде наполягати на своїй правоті та посилитися на вимоги ст.214 КПК. Крім того, можна нагадати й вимоги п.2.1. Інструкції про порядок ведення єдиного обліку в органах і підрозділах внутрішніх справ України заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події та положень про комісії, згідно з якими прийняття заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення, незалежно від місця і часу їх учинення, повноти отриманих даних, особистості заявника, здійснюється цілодобово негайно тим органом внутрішніх справ, до якого надійшла заява чи повідомлення.

Що робити, якщо в міліції (прокуратурі) відмовили у прийнятті заяви про злочин або не розпочинають розслідування?

      Якщо ваші наполягання та аргументи щодо реєстрації заяви все ж були проігноровані, найбільш ефективним у цьому випадку є оскарження дій правоохоронців до суду.
      Пункт 1 ч.1 ст.303 КПК передбачає можливість оскаржити в суді (слідчому судді) бездіяльність слідчого чи прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
      Необхідно звернути увагу, що строк подання такої скарги складає десять днів з моменту вчинення бездіяльності (тобто з моменту, коли закінчився 24 годинний строк внесення відомостей в Реєстр після подання заяви). У разі пропуску цього строку, скарга буде повернута (якщо тільки ви не доведете, що пропустили його з поважних причин).
      За результатами розгляду скарги слідчий суддя може зобов’язати слідчого чи прокурора  внести відомості про кримінальне правопорушення з вашої заяви до Реєстру. Нажаль, як свідчить практика, трапляються випадки, коли суд в таких випадках відмовляє в задоволенні скарг, погоджуючись з позицією правоохоронців.

Куди звертатися з заявою про злочин в міліцію чи прокуратуру?

      Як зазначалося вище, відділ міліції, до якого ви звернулися з заявою, зобов’язаний прийняти заяву про будь-який злочин. Вже після її прийняття, у разі необхідності, заява має бути передана належному органу для проведення розслідування.
      Подати будь-яку заяву можна і до органу прокуратури, оскільки прокурор має право вносити відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, після чого невідкладно, але не пізніше наступного дня, зобов’язаний передати наявні матеріали органу, який має здійснювати розслідування.
      Якщо ж ви хочете подати заяву про злочин одразу в той орган, який має повноваження для його розслідування, слід мати на увазі, що повноваження правоохоронних органів стосовно проведення розслідування конкретних злочинів передбачені ст.216 КПК.
      Станом на квітень 2015 року більше 90% всіх злочині розслідують органи внутрішніх справ (або як їх спрощено називають – «міліція»).
      Прокуратура ж тимчасово (до моменту початку роботи Державного бюро розслідувань та Національного антикорупційного бюро) розслідує незначну частину злочинів, серед яких переважно «корупційні» та інші злочини, що вчинені високопосадовцями, чиновниками, суддями, правоохоронцями.
      Також, досудове розслідування в Україні здійснюють Служба безпеки України – переважно злочинів, пов’язаних з національною безпекою та державною таємницею, та Державна фіскальна служба України (колишня податкова міліція) – злочинів, пов’язаних з ухиленням від сплати податків та інших обов’язкових платежів.     
      Як зазначалося вище, за загальним правилом розслідування здійснюється слідчим того органу, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення (наприклад, якщо хуліганство вчинено на території Шевченківського району м. Києва – його має розслідувати Шевченківське районне управління внутрішніх справ).

Як правильно написати та подати заяву в міліцію чи прокуратуру?

      Жодних прямих вимог до змісту заяви в міліцію чи прокуратуру про злочин закон не містить. Більше того, ви маєте право взагалі повідомити про вчинений злочин усно (в такому випадку ваша усна заява заноситься слідчим або прокурором до протоколу, який підписується вами).
      Проте, для більшої обґрунтованості заяви та звуження можливостей правоохоронців відмовляти вам з посиланням на формальні невідповідності заяви, слід орієнтуватися на загальні правила складення заяв та перелік відомостей, які відповідно до ч.5 ст.214 КПК вносяться до Реєстру.
      Виходячи з цього, в заяві доцільно зазначати наступну інформацію:
      1) назву органу міліції чи прокуратури, до якого подається заява;
      2) прізвище, ім’я, по батькові (найменування, якщо це юридична особа) заявника;
      3) адреса проживання (знаходження, якщо це юридична особа) та номер телефону заявника;
      4) виклад обставин, що на вашу думку можуть свідчити про вчинення злочину;
      5) дату складення заяви та підпис.
      Також у заяві до міліції можна вказати докази чи вказівки на те, як їх можна отримати (наприклад дані осіб, які можуть підтвердити обставини), якщо такі відомості відомі, а також статтю Кримінального кодексу України, якою на вашу думку передбачена відповідальність, - знову ж таки, якщо вона вам відома. Не зайвим може бути зазначення в заяві про те, що вам відомо про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину.

Який строк подання заяви в міліцію чи прокуратуру?

      Законом прямо не встановлено граничних строків подання заяви в міліцію. Тобто до правоохоронних органів можна звертатися з повідомленням про злочин в будь-який час і після спливу будь-якого строку після події злочину.
      Однак, разом з цим необхідно мати на увазі, що існують строки давності притягнення до кримінальної відповідальності. У разі, якщо з моменту вчинення злочину минув певний  строк – особа звільняється від кримінальної відповідальності. Для різних категорій злочину строки давності різні: найменший (2 роки) – передбачений для випадків вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі.

      Орієнтовний шаблон/зразок заяви до міліції/прокуратури про злочин можна переглянути або завантажити на нашому сайті.

 

       1зокрема:
      - Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань,
      - Інструкція про порядок ведення єдиного обліку в органах і підрозділах внутрішніх справ України заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події та положень про комісії,
      - Інструкція з організації діяльності чергових частин органів і підрозділів внутрішніх справ України, направленої на захист інтересів суспільства і держави від протиправних посягань

поділитися:

      Залишилися не з’ясовані питання? Ви можете звернутися до нас по консультацію, в тому числі замовити складення заяви про злочин.

 

      backінші статті

 

Rambler's Top100